31 maj 2017

Podsumowanie na koniec konkursu Daj Się Poznać i dalsze plany

Dziś upływa kolejny, ostatni już miesiąc konkursu Daj Się Poznać. Czas zatem na podsumowania - zarówno te duże, całych trzech miesięcy, jak i te małe - czyli tego co działo się w maju.

Zacznę od całego konkursu. Trzy miesiące jego trwania minęły wyjątkowo szybko, ale zarazem pracowicie. Gdybym miał podsumować całość jednym zdaniem, to powiedziałbym, że jestem zadowolony z uczestnictwa i było warto.
A co konkretnie udało mi się przez ten czas osiągnąć?

Blogowanie

Przede wszystkim cieszę się, że założyłem bloga i zacząłem na nim publikować. Najtrudniej zrobić ten pierwszy krok, a teraz mam to już za sobą. Co więcej, udało mi się wytrwać do końca konkursu z jego prowadzeniem. Mając za sobą te 23 posty, które pojawiły się do tej pory, zdecydowanie bardziej doceniam pracę jaką trzeba włożyć w regularne publikowanie wartościowych treści.

Garść statystyk z trzech miesięcy prowadzenia bloga:

Projekt konkursowy

W ramach konkursu pisałem Portfel Emerytalny, czyli narzędzie do monitorowania oszczędzonych środków na emeryturę w produktach typu IKE i IKZE. Najważniejszy dla mnie jest fakt, że projekt finalnie powstał i można zobaczyć efekty mojej pracy - aplikacja jest dostępna pod adresem planujemeryture.pl. Co prawda jest to wersja demo, która prezentuje moje własne inwestycje, ale widać mniej więcej co chcę osiągnąć. W 3 miesiące udało się zbudować i skomunikować 4 filary, które tworzą cały produkt: interfejs użytkownika, API, bazę i automat pobierający dane.

Ponownie kilka liczb:
  • 30 commitów na GitHub
  • zaledwie 35 unikalnych odwiedzających (od 1 maja, bo wtedy pokazałem aplikację)
  • 75 odsłon strony
W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu - czyli ostatni miesiąc prac nad projektem. Muszę powiedzieć wprost - zawaliłem. Z całego mojego planu na maj udało się wykonać jedynie 2 punkty, z czego tylko 1 programistyczny:
  1. założenie profilu fb.com/planujemeryture, który ma służyć promocji Portfela Emerytalnego
  2. uruchomienie automatu, który pobiera kursy funduszy inwestycyjnych i zapisuje je na potrzeby aplikacji
Profil na Facebooku do tej pory nie ma żadnego polubienia, ale zwalam to na fakt że nie ma tam żadnych treści - do tego też się nie przyłożyłem. Automat do napychania bazy danymi jest niezbędny żeby aplikacja pokazywała aktualne dane - szkoda jednak że nie udało się dodatkowo udostępnić możliwości "przeklikania" strony i wpisania własnych danych.

Co dalej?

Portfel Emerytalny będzie dalej rozwijany. W jednym z pierwszych postów pisałem, że jest to narzędzie przede wszystkim dla mnie, a ciągle daleko mu do spełnienia moich potrzeb. Mam do zaimplementowania resztę planów z maja i kroczący stop loss z powiadomieniami - jest co robić. Jeśli jesteś zainteresowany/a dalszym rozwojem aplikacji śledź tego bloga, profil aplikacji na FB lub mojego twittera.

Blog również będzie działał dalej, ale nowe posty na pewno będą pojawiały się rzadziej. Planuję pisać o tym jak przebiega rozwój moich projektów, pewnie też o programowaniu i ciekawych rozwiązaniach z tej dziedziny, może coś o oszczędzaniu i inwestowaniu. Sam jeszcze nie wiem dokładnie co, ale wiem że będę pisał - i tym pozytywnym planem kończę dzisiejszy wpis.

1 komentarz:

  1. Gratulacje! Udało się nam, było ciężko ale dotrwaliśmy ;)

    OdpowiedzUsuń