6 maj 2017

Portfel Emerytalny - podsumowanie kwietnia

Upłynął kolejny miesiąc konkursu Daj Się Poznać, pora więc na podsumowanie co się zmieniło i jaki jest teraz stan aplikacji Portfela Emerytalnego. Tym razem dużo łatwiej robić mi takie zestawienie, bo mam cotygodniowe raporty ze zmianami oraz listę celów, które wyznaczyłem sobie na kwiecień. Skonfrontuję je zatem ze sobą, poza tym zaplanuję co będę robił w maju.

Plan na kwiecień był podzielony na 3 główne obszary: aplikacja, promocja, blog. W trakcie miesiąca plan ten przeszedł drobną metamorfozę - aplikacja została zmieniona na tryb tylko do odczytu, o czym pisałem w podsumowaniu 8. tygodnia. Głównym celem w obszarze aplikacji było opublikowanie Portfela Emerytalnego online, co udało się osiągnąć - efekt można zobaczyć na https://thorin87.github.io/. Nie byłoby to jednak możliwe, gdybym chciał zrealizować wszystkie punkty z tego obszaru - stąd właśnie decyzja o rezygnacji z możliwości wprowadzania własnych danych. A co dokładnie udało się wykreślić z listy?
 • znaleźć i wdrożyć layout interfejsu użytkownika
 • zapisać w bazie kursy wszystkich funduszy których jednostki posiadam lub posiadałem (idealnie gdyby działał już automat aktualizujący dane)
 • zaimplementować operacje związane z portfelem inwestycji (kupno, sprzedaż, zamiana)
 • uzupełnić portfel o historyczne operacje które wykonywałem
 • wyświetlać listę posiadanych jednostek funduszy 
 • prezentować historię operacji
 • wyświetlać wykresy wartości posiadanych walorów (idealnie gdyby zaznaczały się na nim operacje z historii)
 • wyświetlać procentowy zysk/stratę ze wszystkich inwestycji (idealnie byłoby gdyby dało się wybrać z których)
Jak widać udało się zrealizować całkiem sporą część planu, a to czego nie udało się zrobić zostanie przeniesione na plan majowy - ale o tym za chwilę.

Zrezygnowałem też na razie z promocji na Facebooku. Uznałem, że skoro mam zakładać profil produktu, to lepiej będzie jeśli Portfel Emerytalny będzie już dostępny w sieci - przynajmniej w podstawowej wersji. Teraz już jest, więc profil na FB to kolejna rzecz która przechodzi na listę rzeczy do zrobienia w maju.

Ostatni obszar kwietniowego planu to zmiany na blogu. Ten punkt udało się wdrożyć w całości, co tydzień pojawiał się jeden post o zmianach w projekcie i jeden o tematyce bardziej ogólnej. Niestety nie udało się utrzymać regularnych publikacji w poniedziałki i czwartki, jednak ostatecznie w każdym z tygodni pojawiły się 2 posty i tego chcę się trzymać.

Plan na maj

W chwili pisania tego posta zostały jedynie 3 pełne tygodnie maja. Jeśli plan ma być realny, to nie mogę zakładać zbyt wiele rzeczy do zrobienia. Jak już pisałem na pewno chcę założyć profil Portfela Emerytalnego na Facebooku. Jeśli zaś chodzi o samą aplikację, to poniżej prezentuję listę funkcjonalności, które chciałbym żeby pojawiły się w maju:
 • uruchomić automat aktualizujący dane dla funduszy, których jednostki posiadam (dodatkowo zrobić research którymi funduszami zająć się później)
 • dokończyć profile użytkowników oparte o tokeny
 • dodać możliwość dodania do profilu portfeli IKE i IKZE
 • zaimplementować operacje w konkretnym portfelu (kupno, sprzedaż, zamiana jednostek uczestnictwa)
 • prezentować historię operacji w portfelach
 • dodać wybór, które fundusze są prezentowane na wykresie
 • zaznaczać na wykresie operacje z historii
Do pełni założonej na początku funkcjonalności będzie brakowało jeszcze analizy kursu funduszy przez kroczący stop loss i powiadomień o jego osiągnięciu. Patrząc na dotychczasowe tempo rozwoju prawdopodobnie nie uda się osiągnąć tego w maju. Wydaje mi się jednak, że ważniejsze jest udostępnienie możliwości zakładania własnych portfeli. Kroczący stop loss będzie zatem zaimplementowany w kolejnej wersji aplikacji, bo wierzę że rozwój Portfela Emerytalnego nie skończy się razem z końcem konkursu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz