24 kwi 2017

Raport z placu boju - 8 tydzień konkursu Daj Się Poznać

Mija kolejny tydzień konkursu Daj Się Poznać, pora zatem na raport co się dzieje z aplikacją Portfela Emerytalnego. Poprzedni raport wypadał prawie dokładnie w środku kwietnia i po jego napisaniu zostały 2 tygodnie miesiąca, sprawdziłem więc jak idzie realizacja listy moich planów na ten miesiąc. Wniosek był prosty - niestety nie dam rady zrobić wszystkiego co zaplanowałem. Więcej o tym będzie w podsumowaniu całego miesiąca, ale w tym tygodniu pozwoliło mi to podjąć decyzję, że na razie skupiam się tylko na odczycie danych.

Aplikacja w trybie read-only będzie prezentowała to co ma zapisane w bazie, ale bez możliwości zmiany czy dodania kolejnych informacji. Skoro zatem zrezygnowałem na razie m.in. z możliwości dodawania portfeli i operacji w portfelach, to musiałem dodać je ręcznie bezpośrednio w bazie danych. Spisanie kilku moich zakupów z systemów transakcyjnych TFI nie było większym problemem, ale myślę, że kiedyś będzie musiała się pojawić opcja importu danych. Dodawanie kilkudziesięciu operacji nawet przez najwygodniejszy interfejs może skutecznie zniechęcić do użycia Portfela Emerytalnego.
Oprócz uzupełnienia stanu portfela dodałem też wszystkie fundusze prowadzone przez moich dostawców IKE i IKZE oraz kursy funduszy, które posiadam lub posiadałem. Dzięki temu baza jest już gotowa do policzenia wartości wszystkich moich funduszy w czasie.

Utworzyłem też strukturę, która będzie przechowywała dane o dostawcach produktów emerytalnych oraz samych produktach które oferują. Strukturę tworzą 3 tabele:
 1. FinancialInstitutionType - rodzaj instytucji finansowej, na początek są to
  • Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI)
  • Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE)
  CREATE TABLE `FinancialInstitutionType` (
   `Id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
   `Code` varchar(10) NOT NULL,
   `Name` varchar(250) NOT NULL,
   PRIMARY KEY (`Id`)
  )
 2. FinancialInstitution - instytucje finansowe prowadzące IKE lub IKZE, przykładowo NN Investment Partners TFI S.A. lub PTE PZU SA
  CREATE TABLE `FinancialInstitution` (
   `Id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
   `Name` varchar(250) NOT NULL,
   `TypeId` int(11) NOT NULL,
   PRIMARY KEY (`Id`)
  )
 3. InvestmentProduct - w tej tabeli znajdą się konkretne produkty IKE i IKZE, które można założyć. Przykładowo będzie to IKE Plus prowadzone przez wymienione wcześniej NN TFI
  CREATE TABLE `InvestmentProduct` (
   `Id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
   `Name` varchar(250) NOT NULL,
   `Type` varchar(10) DEFAULT NULL,
   `FinancialInstitutionId` int(11) NOT NULL,
   PRIMARY KEY (`Id`)
  )
Poza dodanymi wierszami i nowymi tabelami pojawiło się również kilka kosmetycznych zmian. Są to np. zmiana pierwszych liter w nazwach tabel na duże i dodanie w tabeli Fund do jakiego InvestmentProduct należy. Tabela Wallet również dostała pole InvestmentProductId, ale tutaj będzie ono mogło być NULLem - do portfela można będzie dodać też np. gotówkę, która nie jest związana z żadnym produktem inwestycyjnym.

Mam nadzieję, że to koniec zmian i uzupełniania bazy, bo pora w końcu zabrać się za wyświetlanie tych wszystkich danych w interfejsie użytkownika - i to jest plan na najbliższy tydzień.

0 komentarze:

Prześlij komentarz